Ostatnie wpisy
Zakładki:
Blogi, które odwiedzam
Napisz do mnie
![]() ![]() ![]() ![]() |
piątek, 04 listopada 2016
Zupa krem z dyni
Dzisiaj na blogu będzie mniej słodko niż zwykle. Wreszcie udało mi się zrobić zdjęcia i spisać przepis na moją ulubioną zupę krem z dyni. Mam nadzieję, że posmakuje także i wam. Taka zupa jest idealna jesienią i zimą, świetnie rozgrzewa. Podana z kwaśną śmietaną i grzankami jest bardzo sycąca. Polecam! Składniki:
Por posiekać na plasterki. W dużym garnku rozgrzać olej i wrzucić por oraz kminek. Chwilę podsmażyć, wrzucić pokrojoną w kostkę dynię. Zalać szklanką wody. Gotować, aż dynia będzie miękka. Zblendować na gładki krem. Dolać wody do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Dodać imbir oraz płatki chili (tyle ile lubicie). Wlać wyciśnięty sok z cytryny (ilość zależy od tego jak słodka jest dynia). Doprawić solą. Podawać z łyżką kwaśnej śmietany i grzankami lub pestkami dyni.
niedziela, 23 listopada 2014
Placuszki z dyni z sosem limonkowym
Dynia to jedno z tych warzyw, które daje nam bardzo szeroką gamę możliwości. Jej delikatny smak sprawia, że wykorzystywana jest do wielu dań słodkich i słonych. Piękny kolor natomiast zachwyca i dodaje potrawom uroku. Propozycji na słodkie wypieki z dynią w roli głównej było już kilka na blogu. Dzisiaj czas na placki z dyni, którymi zachwycamy się już od jakiegoś czasu. Dobrze przyprawione kminkiem, imbirem i papryczką chili. Podane z jogurtem wzbogaconym o sok z limonki. Aktualnie to moje ulubione danie. Spróbujcie! Składniki:
Dynię umyć, obrać, usunąć miąższ z pestkami i resztę zetrzeć na tarce, na grubych oczkach. Dodać jajka i dobrze wymieszać. Dodać mąkę, kminek, imbir, drobno pokrojoną papryczkę chili, sól do smaku i wymieszać. Tak przygotowane ciasto odstawić na kilkanaście minut, by dynia puściła sok. W tym czasie przygotować sos. W miseczce wymieszać jogurt z sokiem z limonki. Następnie jeszcze raz wymieszać ciasto, gdyby było zbyt rzadkie, dodać więcej mąki. Smażyć na rozgrzanym oleju z obu stron na złoto. Placuszki podawać ciepłe z sosem z limonką.
wtorek, 04 lutego 2014
Domowa tortilla
Zawsze gdy przyjeżdżam do domu na dłużej, tortilla to obiad obowiązkowy. Zawsze korzystam z jednego przepisu, tylko porcję podwajam albo nawet i potrajam. Piekę całą górę placków. Przygotowuję dodatki i sosy. Obiad gotowy. Tortilla daje nam przecież tyle możliwości. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli jeszcze nigdy nie przygotowywaliście tortilli w domu, spróbujcie. Zobaczycie, że tej w sklepie już nie kupicie. Polecam! Przepis znalazłam dawno temu na jednym z blogów, jednak niestety adresu nie pamiętam i nie udało mi się go znaleźć. Składniki:
W miseczce połączyć mąkę i sól. Dodać olej i wodę, wymieszać drewnianą łyżką. Jeśli ciasto będzie się kleić, można dosypać mąki. Zarobić ciasto za pomocą drewnianej łyżki lub najlepiej ręcznie. Gotowe zostawić w misce i przykryć ściereczką na 1 godzinę, tak by odpoczęło. Po tym czasie podzielić ciasto na 6 równych części i uformować z nich kulki. Gotowe porcje także muszą odpocząć, około 15 minut pod ściereczką. Ciasto wałkować bardzo cienko na okrągłe placki, obficie podsypując mąką. Dużą teflonową patelnie ustawić na średnim ogniu i nagrzewać przez około 1 minutę. Placki nawijać na wałek i rozkładać na patelni. Piec po 20 sekund z każdej strony (nie dłużej, bo wtedy placki będą wysuszone i kruche). Gotowe tortille układać na talerzu, jedna na drugiej i przykryć wilgotną ściereczką. Tak przygotowane tortille możecie nadziać czym tylko chcecie. My zwykle zajadamy je z lodową sałatą, kurczakiem smażonym w curry, podsmażoną cukinią i marchewką, kukurydzą, czerwoną papryką i ogórkiem. Do tego sos czosnkowy lub tatarski. Użyjcie waszych ulubionych składników i nie bójcie się eksperymentować!
wtorek, 25 października 2011
Leczo
Nie mogę się już doczekać kiedy pojadę do domu. Kolejka ciast, które chciałabym upiec ciągle rośnie. Mam nadzieję, że przez weekend uda mi się ją trochę skrócić. Tak więc w najbliższym czasie możecie spodziewać się kilku smakowitych wypieków. Trzeci rok mocno daje o sobie znać. Nie wyobrażam sobie lepszego sposobu na relaks, niż pieczenie:) Kilka słów o dzisiejszej propozycji. Leczo wszystkie pewnie dobrze znacie i lubicie. Jesienią przyrządzamy je bardzo często. To najlepszy czas na potrawy z papryką i cukinią. Idealne na ciepłą kolacje lub nawet na obiad. Nie da się ukryć, że ile domów, tyle przepisów na leczo. Dzisiaj proponuje wam naszą, domową wersje. Składniki:
Przygotowanie: Cebule kroimy w drobną kostkę. Paprykę myjemy, usuwamy pestki, kroimy w większą kostkę. Do dużego garnka wlewamy olej i podsmażamy cebulę. Dodajemy paprykę. Cukinię i kabaczek myjemy, usuwamy środek, kroimy w kostkę. Kiedy papryka będzie już prawie miękka, dodajemy kabaczek i cukinię. Kiełbasę kroimy w cienkie półplasterki i wrzucamy do garnka. Gotujemy na małym ogniu. Kiedy wszystkie składniki będą już miękkie, dodajemy pomidory. Doprawiamy solą i pieprzem. Gotujemy jeszcze chwilę.
piątek, 14 października 2011
Kotleciki ziemniaczano-serowe z sosem pieczarkowym
Te kotleciki po raz pierwszy zrobiła moja mama. Początkowo byłam do nich bardzo sceptycznie nastawiona. Nie jestem fanką kotletów z ziemniaków. Mimo to spróbowałam i bardzo je polubiłam. Teraz to jedno z moich ulubionych dań. Proste, szybkie w wykonaniu, przepyszne. Co więcej wyczarujecie je nawet przy pustej lodówce. Spróbujecie koniecznie. Składniki (dla 5 osób):
Na sos pieczarkowy:
Ziemniaki obieramy, gotujemy w osolonej wodzie. Jeszcze gorące ubijamy tłuczkiem. Dodajemy ser i mieszamy. Doprawiamy solą i pieprzem. Czekamy aż ciasto ostygnie. Następnie z ciasta formujemy większe kulki. Spłaszczamy kulki, formujemy kotleciki. Obtaczamy je w bułce tartej. Na patelni rozgrzewamy olej, kładziemy kotleciki i smażymy na złoty kolor z dwóch stron. Cebulę kroimy drobno. Pieczarki myjemy dokładnie i kroimy w plasterki ( jeśli są duże to w półplasterki). W garnku rozgrzewamy dwie łyżki oleju. Wrzucamy cebulę i chwilę podsmażamy. Dodajemy pieczarki i gotujemy aż będą miękkie. Do pół szklanki wody dodajemy dwie łyżki mąki. Mieszamy do rozpuszczenia, tak żeby nie było grudek. Do gotujących się pieczarek wlewamy mieszaninę wody i mąki, czekamy aż sos zgęstnieje. Następnie do sosu dodajemy śmietanę i doprawiamy solą i pieprzem. Usmażone kotleciki podajemy ciepłe, polane sosem pieczarkowym. Dekorujemy świeżą pietruszką. Smacznego! |